Češi by v Turecku na dovolené mohli zaplatit až o desetinu méně

Česká měna podle analýzy investiční platformy Portu proti většině světových měn meziročně posílila, Češi tak před letními dovolenými dostanou za koruny více než před rokem. K euru i dolaru česká koruna zpevnila o čtyři procenta, proti egyptské libře o 76 procent. Turecko patří v ČR mezi nejžádanější destinacemi, například v cestovní agentuře Invia bylo loni na třetím místě za Řeckem a Egyptem.

„Turecká lira podle očekávání dále oslabuje prakticky na všech měnových párech. Po druhém kolem prezidentských voleb, ve kterém zvítězil staronový prezident Recep Tayyip Erdogan, se totiž výrazně snížily šance na otevření turecké ekonomiky Západu. Lira tak dále prohlubuje své ztráty a na páru s korunou došlo k historickému okamžiku, prolomení parity. Poprvé v historii je tak koruna silnější než turecká lira.“

Výhled pro liru nehovoří vůbec pozitivně, další oslabení by mohlo být důsledkem žádosti ministerstva financí, které chce po centrální bance, aby ubrala na intenzitě obrany liry pomocí devizových intervencí. Zásoby devíz se totiž tenčí. Na páru s dolarem by se tak lira mohla propadnou o dalších deset až dvacet procent. Aktuální kurz USD/TRY je 23,50 a v blízké době by mohl dosáhnout i do pásma 25 až 28 lir za jeden dolar.