Brouci co se chtějí dostat do Vašeho domu

Domácí štěnice dokážou pořádně potrápit. Nejen, že vypadají nevzhledně, ale mohou také poškodit domácí předměty a potravinářské výrobky a také šířit nebezpečné patogeny. Nejčastěji se objevují v kuchyni, koupelně, šatníku nebo domácí knihovně. Mohou také napadnout rostliny. Jak se s nimi vypořádat?

Když si všimnete brouků u vás doma, máte tendenci jednat velmi impulzivně – šlápnout na nohu, vysát nebo sáhnout po muchovníku. Mezitím se ukazuje, že některé z nich jsou docela odolné vůči vašim akcím, zatímco jiné vyžadují jen pár domácích triků. Podívejte se, jaké štěnice se v domácnostech nejčastěji objevují a jak se s nimi vypořádat.

Červi v domě: typy

Všechny druhy much, mravenci a různé druhy můr se obzvláště dychtivě shromažďují v domech a bytech . V kuchyni často najdete šváby a šváby, v koupelně stříbřité. Říká se, že brouci přicházejí tam, kde je vlhkost a špína , ale není to tak úplně pravda. Některý hmyz a škůdci se do bytu dostanou případnými škvírami nebo větráním bloku.

Obvykle jsou snadno rozpoznatelné, ale existují některé chyby, které můžete vidět pouze tehdy, když jsou kousnuti na vašem těle nebo mají poškození oblečení, knih atd.

Můry v domě

Můry dokážou pořádně potrápit, bez ohledu na to, jaký druh napadl váš domov. Nejběžnější jsou moli potravinoví a moli šatní. Ti první jsou v kuchyni a mají rádi suché jídlo (kroupy, těstoviny, mouka), ti druzí nám sedí na oblečení a žvýkají v něm díry (mají rádi především přírodní materiály jako je vlna).

Existují také tzv knihomolů , kteří se živí celulózou, a tím často způsobují poškození domácí knihovny.

S moly je nejlepší bojovat komplexně – prohlídkou celé šatní skříně nebo polic v kuchyni. Viditelné jedince, kterých je hodně, lze natáhnout do vysavače a suché produkty vyhodit do koše (pokud byly otevřeny a nebyly např. uloženy v uzavřené nádobě).

Oblečení důkladně prohlédněte a vyperte, do šatníku umístěte speciální vůně odpuzující moly (nemají rádi zejména levanduli, citrusy a hřebíček). Můžete si také koupit pasti na potravinové moly – vypadají jako oboustranná páska.

Ovocné mušky doma

Objevují se doslova z ničeho nic. Vše, co potřebujete, je košík s ovocem na stole, abyste viděli hejno, které je doprovázelo. Ovocné mušky jsou krátkodobé, ale rychle se množí, takže problém se zdá nekonečný. Když si jich všimnete, schovejte všechno ovoce do lednice nebo ji pevně zakryjte speciálními kopulemi a nádobí po sobě vždy pravidelně myjte. Navíc můžete poblíž ovoce nastražit speciální past, ať už vlastnoručně vyrobenou nebo zakoupenou v obchodě.

Ovocné mušky si můžete splést se žížalami nebo skleníkovými moučnými červy. Napadají rostliny a jsou nápadné jako mouchy v květináčích , ale mohou také létat po bytě. Jsou menší než ovocné mušky a odolné vůči pastím . V této situaci umístěte do květináčů žluté lepkavé pasti.

Mravenci v domě

Mravenci se nejčastěji dostávají škvírami v oknech či dveřích a nejčastěji se objevují v domech či bytech v přízemí. Přitahují je zbytky jídla a sladkosti. Mohou se hromadit v domě ve velkém množství, což ztěžuje jejich odstranění. Naštěstí existuje spousta domácích prostředků pro mravence , které nevyžadují použití jedů. V krajním případě však můžete do štěrbin dát speciální prášky, které mravence vyhubí.

Doma, ale častěji na zahradě se můžete setkat i s létajícími mravenci . Mohou být opravdu problematické, ale můžete je snadno odstrašit. Mravenci nemají rádi vůni citrusů a skořice. Doma si navíc můžete připravit lapač medu, doma si pověsit moskytiéry, přes které se tak velcí mravenci nedostanou.

Blechy nejen na zvířatech

Blechy většinou přicházejí do bytu s domácími mazlíčky. Pokud máte psa, kterého chodíte na procházky, nebo vycházející kočku , která chodí sama, je velká šance, že si domů přinesou blechy nebo klíšťata.

Pokud jde o blechy, nepřenášejí se na člověka v tom smyslu, že by se usazovaly ve vlasech, ale na kůži si můžete všimnout drobných svědivých kousnutí .

Abyste tomu zabránili, dávejte svému mazlíčkovi pravidelně kapky proti blechám a klíšťatům. Můžete si také pořídit speciální obojek pro vašeho mazlíčka , jen nezapomeňte, že by měl být snadno odepnout, pokud se váš mazlíček někde zasekne.

Prusové a švábi v domě

Prusáci a švábi se většinou objevují v kuchyni – kde je spousta zbytků a otevřených potravin. Mají rádi tmavá, teplá a vlhká místa, takže je občas můžete potkat i v koupelně.

Pravidelné čištění zabrání jejich výskytu, ale jakmile se v domácnosti vyskytnou, může být velmi obtížné je vymýtit. Navíc jsou poměrně velké, a proto v mnoha lidech vzbuzují znechucení, někdy i panický strach.

Nejnebezpečnější brouk je šváb. Nejen, že ničí předměty na své cestě, ale může přenášet nemoci, jako je tuberkulóza nebo tetanus, a také způsobit průjem nebo zvracení. Švábi se objevují ve velkých hejnech a schovávají se ve štěrbinách a tmavých koutech.

Boj proti německým švábům a švábům může být velmi obtížný. Po dobu jejich vyhubení je často nutné opustit dům.